Tosibox: Preprost in varen dostop do oddaljenih IoT strojev in naprav

lukapeteh

Z digitalizacijo proizvodnje in uvajanjem IoT tehnologij so se pojavile nove grožnje, zaradi katerih niso izpostavljeni le informacijski sistemi, temveč tudi izjemno kritični procesni sistemi in podatki. Pri tem pa varnostni strokovnjaki ugotavljajo, da se v mnogih podjetjih tveganj pri posodabljanju proizvodnih naprav in procesov niti ne zavedajo.

Dostop na daljavo omogoča upravljanje in spremljanje delovanja oddaljenih strojev in naprav v realnem času, zbiranja podatkov ter hitrejše odkrivanje in odpravo napak. To ima številne prednosti, kot so bolj zanesljivo delovanje, lažje prilagajanje in nižji stroški. Vendar povezovanje na daljavo preko interneta in izven zasebnega omrežja predstavlja tudi varnostna tveganja.

Pri vsakem povezovanju do strojev in drugih naprav na daljavo se namreč pojavi nevarnost nepooblaščenega dostopa do podatkov ali vdora v informacijski ali procesni sistem. Tveganja pa so se še povečala z razmahom IoT tehnologij, pri katerih se standardni varnostni protokoli in znanje uporabnikov šele razvijajo.

Po podatkih združenja za kiberernetsko varnost F-Secure, ki jih je povzela tudi revija Forbes, se je že v prvi polovici leta 2019 število napadov na IoT naprave povečalo za 300% v primerjavi z  istim obdobjem leto prej, kar je pomenilo več kot 2,9 milijarde dogodkov. Najbolj izpostavljena sta bila IoT protokola Telnet s 760 milijoni napadov in UPnP s 611 milijoni napadov, ki so bili običajno izvedeni z metodo preplavitve in ohromitve omrežnega prometa (t.i. DDoS).

Dostop do strojev in naprav na daljavo se najpogosteje izvede z VPN povezavo.

VPN je kratica za Virtual Private Network, kar lahko prevedemo kot navidezno zasebno omrežje. Z njim vzpostavimo tunelsko povezavo, ki je zaščitena s požarnim zidom in šifriranjem. Zato lahko zunanji opazovalec ali vsiljivec vidi le, da promet poteka, nima pa dostopa do podatkov in omrežja.

Večina uporablja VPN kot storitev, kar pomeni, da se do oddaljenih naprav povezujejo preko vmesnih ali t.i. proxy strežnikov.

Pri izbiri VPN storitve je pomembnih več dejavnikov, kot so varnost, zasebnost, hitrost, razpoložljivost, vrsta naprav, s katerimi se povezujemo in cena, kar predstavlja dodatna tveganja.

Vendar obstaja tudi boljša možnost, ki je inovativna in globalno patentirana tehnologija Tosibox. Njena poglavitna lastnost je neposredna VPN povezava med napravami brez vmesnih VPN strežnikov.

Kako deluje TOSIBOX® oddaljeni dostop?

Tosibox tehnologija ustvari neposreden VPN kanal med matično lokacijo in oddaljeno napravo. Šifriranje podatkov se izvaja samo na končnih točkah, kanal pa se lahko vzpostavi zgolj med predhodno avtentificiranimi napravami. 

TOSIBOX® LOCK je šifrirni usmernik, ki se namesti ob oddaljeni napravi in zagotavlja varno povezljivost priključenim napravam. Vsebuje požarni zid in omogoča povezavo le do nastavljenih naprav.

TOSIBOX® KEY je šifrirni USB ključ, s katerim se uporabnik iz računalnika varno poveže na LOCK-e, za katere ima pravice. Povezava se vzpostavi samodejno.

Za predstavitev in preizkus delovanja TOSIBOX® povezave pri konkretnem primeru pokličite Igorja Belino po telefonu 01 514 08 38, ali mu pišite na naslov .

Ali TOSIBOX® povezava omogoča razširitev v kompleksno IoT omrežje?

Na posamezni TOSIBOX® LOCK se lahko poveže več uporabnikov, z enim TOSIBOX® KEY se lahko dostopa do več oddaljenih sistemov, vzpostavimo lahko povezavo med več TOSIBOX® LOCK-i.

Različne načine povezovanja poleg TOSIBOX® KEY USB šifrirnega ključa omogoča TOSIBOX® SOFT KEY v obliki programskega ključa na računalniku ali strežniku in TOSIBOX® MOBILE CLIENT za dostop iz pametnih telefonov in tablic.

TOSIBOX® VIRTUAL CENTRAL LOCK (VCL) je programski paket instaliran na računalniku, strežniku ali v oblaku, ki je smiseln, ko sistem preraste nekaj povezav in občasno povezovanje zaradi vzdrževanja in posodabljanja oddaljenih naprav in strojev. Celoten sistem povezav namreč pretvori v nadzorovano in varno IoT omrežje z vedno aktivnimi VPN povezavami.

TOSIBOX® VCL predstavlja centralno vozlišče sistema in zagotavlja enostavno upravljanje z uporabniki, napravami in pravicami iz enega mesta. Omogoča kreiranje in spreminjanje različnih skupin ter shranjuje zgodovino povezovanja. Tako lahko zmanjšamo čase upravljanje dostopov in pravic iz dni v minute brez posebnih IT znanj. 

Katere so poglavitne prednosti tehnologije Tosibox?

  • Vzpostavljena je lastna in izjemno varna šifrirana oddaljena povezava.
  • Najvišjo stopnjo varnosti zagotavljata dva faktorja avtentikacije in najnovejše tehnologije šifriranja.
  • Podatki se ne pretakajo skozi VPN strežnike, zato ni dodatnih stroškov.
  • Povezovanje znotraj zasebnih omrežij (LAN, WLAN) in preko Interneta (tudi 2G, 3G, 4G).
  • Dostop do oddaljenih naprav kadarkoli od koderkoli; tudi na iOS in Android napravah.
  • Modularen sistem, ki je enostavno razširljiv iz ene povezave na več tisoč, brez posegov v obstoječe.
  • Namestitev in uporaba je enostavna, hitra in ne zahteva posebnih IT znanj.

Za več informacij o varnem dostopu do oddaljenih IoT strojev in naprav z inovativno Tosibox tehnologijo lahko kontaktirate Igorja Belino po telefonu 01 514 08 38, ali elektronski pošti .