Podjetje GE Digital, vodilni svetovni proizvajalec programske opreme za področje avtomatike, je izdalo novo različico HMI/SCADA opreme iFIX v5.9. V sklopu rednih posodobitev je nekaj novih funkcionalnosti pridobil tudi sistem za shranjevanje procesnih podatkov (Historian v7.0 SP5) ter Web odjemalec za iFIX (Web HMI v2.0). Glavne novosti so bolj podrobno opisane spodaj.
GE iFIX v5.9
Pomembnejše novosti verzije GE iFIX 5.9 so:
- Podpora novim operacijskim sistemom (Windows 10 in Windows Server 2016),
- dodatne stopnje licenc (opcije za 1500, 10.000 in 30.000 točk),
- izboljšave na področju grafike z vključitvijo anti-aliasing opcije,
- predvajanje časovnega zaporedja zgodovinskih podatkov na slikah (Global time kontrola).
Več o orodjih novostih iFIX v5.9 lahko preberete v priponki.
GE Historian v7.0 SP5
Pomembnejše novosti nove verzije GE Historian 7.0 so:
- Podpora novim operacijskim sistemom (Windows 10 in Windows Server 2016),
- vključena Web vizualizacija za grafični vpogled v podatke in upravljanje Historiana iz brskalnikov, pametnih telefonov ali tablic, ki podpirajo HTML5 tehnologijo,
- uporaba UAA in LDAP za izboljšano varnost in podpora za shranjevanje v oblaku (Predix),
- enotna in poenostavljena namestitev za hitrejšo postavitev sistema,
- REST API, ki omogoča dostop do podatkov v Historianu s pomočjo sodobnih Web tehnologij,
- novi kolektorji za lažjo vključitev novih virov procesnih podatkov (OPC UA kolektor za Linux in Windows sisteme, Wonderware in OSI PI kolektor).
Več o orodjih novostih iFIX v5.9 lahko preberete v priponki.
GE Web HMI v2.0
Web HMI odjemalec omogoča nadzor nad procesom iz spletnega brskalnika brez namestitve vtičnikov ali drugih dodatkov znotraj brskalnika. Zasnovan je na tehnologiji HTML5 ter zagotavlja učinkovit način pregledovanja in upravljanja, s poudarkom na visoki stopnji ergonomije (Efficient HMI), ki je v skladu z najnovejšimi HMI trendi in standardi (ISA101 HMI). Omogoča izgradnjo modela opreme in navigacijo po slikah glede na model opreme ter prikaz informacij na sliki v kontekstu modela opreme (prikazane so le informacije, ki so v povezavi z opremo, ki jo spremljamo na sliki).
Najpomembnejše novosti Web HMI v2.0 so:
- Besedila na obvestilih in vmesnikih se lahko spreminjajo in lokalizirajo,
- Drevesna struktura oz. hierarhija modela opreme se lahko konfigurira preko grafičnega vmesnika ali znotraj namestitvene datoteke,
- Slike lahko vsebujejo pred nastavljene vgrajene spletne strani (whitelist).
Več o orodjih novostih iFIX v5.9 lahko preberete v priponki.