V številnih proizvodnih podjetjih si posebej v današnjih časih močno prizadevajo za znižanje stroškov ter povečanje izkoriščenosti proizvodne opreme in produktivnosti. To lahko uspešno dosežemo s celovitim nadzorom delovanja proizvodnih procesov ter odkrivanjem in odpravljanjem izgub.

Priznan način za povečanje produktivnosti in znižanje stroškov je merjenje skupne učinkovitosti strojev in naprav (ang. Overall Equipment Effectiveness = OEE), ki je dobro poznano tudi pri nas.

Metoda temelji na pretvorbi izpadov in zastojev v časovne izgube pri proizvodnji ter razmerjem med dejanskim in načrtovanim časom proizvodnje.

Glavni cilj je zmanjšanje in po možnosti odprava vpliva t.i. šest velikih izgub (ang. Six Big Losses), ki vključujejo glavne vzroke izgub in jih delimo v tri skupine: razpoložljivost, zmogljivost in kakovost proizvodnje.

Čeprav sta metoda OEE in pot do izboljšav poznani že desetletja, pa v praksi opažamo številne projekte, ki ne prinašajo pričakovanih rezultatov.

Za učinkovito uvedbo v proizvodnjo morajo biti namreč izpolnjeni trije ključni pogoji:

Kakovostni proizvodni podatki. Pomeni spremljanje vseh dogodkov v proizvodnji, od delovanja in zastojev strojev, prenastavitev in zagonov naprav ter hitrosti proizvodnih linij, do izmeta in popravila izdelkov, ki ne ustrezajo zahtevam kakovosti. Cilj je, da čim več podatkov zajemamo samodejno, druge pa beležimo ročno ter jih na urejen način shranjujemo in pripravimo na nadaljnjo obdelavo.

Uporabne analize proizvodnih podatkov. Zbrani podatki so osnova za analize, primerjave in odkrivanje ponavljajočih se neskladnosti, s katerimi ugotavljamo vzroke izgub. Za to potrebujemo ustrezno orodje, ki nam omogoča obdelavo velike količine podatkov ter njihovo pretvorbo v uporabne informacije za hitro in preprosto razumevanje dogajanja v proizvodnji.

Sistematično odpravljanje vzrokov izgub. Ko na podlagi analiz podatkov odkrijemo vzroke izgub, sledi njihovo sistematično zmanjševanje in odpravljanje v proizvodnih procesih. Pri tem je pomembna vključenost vseh deležnikov v proizvodnji, ki z informacijsko rešitvijo pridobijo tudi platformo za izboljšano sodelovanje in možnost takojšnjega odzivanja na dogodke v proizvodnji.

Vendar pa je povečanje produktivnosti z ustreznim informacijskim orodjem za zmanjševanje izgub samo eden od načinov za izboljšanje učinkovitosti proizvodnje.

Če vas zanimajo še druge možnosti in kako vam pri tem lahko pomagamo v Metroniku, vas vabimo, da se nam pridružite na brezplačnem webinarju z naslovom »Z digitalizacijo proizvodnje do dviga produktivnosti«, ki bo v sredo, 21.10., ob 10. uri in v četrtek, 22.10., ob 14.uri.

Več informacij in možnost prijave so na tej povezavi.

Če imate v zvezi z današnjo temo vprašanje, ali potrebujete pomoč pri povečanju produktivnosti in znižanju stroškov proizvodnje, pa je pravi sogovornik Vanja Tomažič, ki mu lahko pišete na naslov .