Univerzitetni Klinični Center Ljubljana (UKC Ljubljana) je največja in najuglednejša slovenska medicinska ustanova. Njegove dejavnosti potekajo v 25 bolnišnicah in klinikah v Ljubljani, ki za svoje delovanje potrebujejo ustrezne pogoje v operacijskih sobah in drugih prostorih, medicinske pline, nemoteno oskrbo z energijo in drugo. Pomemben dejavnik za učinkovito obratovanje celotne organizacije pa je tudi obvladovanje porabe in stroškov energentov.
Področje
Pametne zgradbe
Izzivi
V lokacijsko razpršenih organizacijskih enotah je preko 130 klimatskih sistemov, številne toplotne in hladilne postaje in več kot 100 etažnih električnih razdelilcev, kar je bilo prvotno krmiljeno z več kot 300 krmilnimi sistemi. Zato so v UKC Ljubljana želeli uvesti centralni nadzorni sistem (CNS), ki bi upravljavcem in vzdrževalcem omogočal enostaven in hiter dostop do vseh kritičnih informacij, ki so potrebne za kakovostno in učinkovito zagotavljanje nemotenega obratovanja ter pregled nad porabo energentov.
Rešitve
Metronik je v UKC Ljubljana izvedel CNS na platformi GE iFix, za shranjevanje procesnih podatkov pa skrbi GE Historian. Jedro sistema predstavljajo robustni SCADA strežniki v virtualnem okolju in redundančni konfiguraciji. Uporabniki dostopajo zgolj do podatkov za svoje področje in v skladu s svojimi pravicami tako preko iFix klientov kot tudi preko spleta.
Z obdelavo preko 85.000 meritev in 10.000 alarmov se CNS v UKC Ljubljana uvršča med največje in najkompleksnejše tovrstne sisteme v Sloveniji in Evropi.
V energetski informacijski sistem MePIS Energy je vključenih dodatnih 760 meritev, s katerimi se spremljajo poraba električne energije, vode, toplote za ogrevanje, hladu za ohlajenje, TSV, pare in drugi energenti (plin, komprimiran zrak, vakuum). Pridobljeni podatki, od katerih se jih 560 zajema samodejno in 180 vnaša ročno, se obdelajo s 1.500 izračuni ter prikažejo z več kot 150 kazalnikih učinkovitosti KPI.
Rezultati
Prenovljeni CNS upravljavcem in vzdrževalcem bistveno olajša delo, saj imajo dostop do vseh kritičnih informacij z nekaj kliki. Upravljavcem sistemov je na voljo podroben vpogled v delovanje naprav, vzdrževalcem pomoč pri odpravi napak, uporaba mobilnih in spletnih tehnologij pa vsem omogoča, da svoje delo opravljajo bolj kakovostno in učinkovito.
Prav tako je zagotovljeno arhiviranje vseh kritičnih podatkov, kot so na primer temperature in čistost zraka v operacijskih sobah.
Na energetskem področju so odgovornim na razpolago natančni podatki o porabi energentov v posameznih sistemih in zgradbah, primerjave na podlagi KPI in možnost odkrivanja energetsko kritičnih mest. Prav tako pomembna pridobitev je tudi prihranek časa s samodejnim generiranjem energetskih poročil.
Vse rešitve so izvedene s sodobnimi in odprtimi tehnologijami, ki omogočajo nadaljnjo širitev in vključevanje novih sistemov, ki prihajajo s posodabljanjem obstoječih in izgradnjo novih bolnišničnih objektov.
Vir fotografije: Kclj.si