Mariborsko podjetje Marifarm ima vzpostavljen celoten proces proizvodnje zdravil, vključno s proizvodnjo tablet in pakiranjem. Večino zdravil proizvedejo in zapakirajo pod drugimi blagovnimi znamkami, razvijajo pa tudi lastne blagovne znamke.

Področje

Farmacevtska industrija


Izzivi

Marifam večinoma deluje kot pogodbeni proizvajalec za druga farmacevtska podjetja, zato je soočen z dvema pomembnima izzivoma. Poskrbeti mora za visoko kakovost proizvodnje in regulatorno skladnost procesov, kar je pogoj za sodelovanje z uglednimi podjetji iz širše regije. Hkrati pa mora obvladovati stroške ter zagotoviti učinkovito proizvodnjo in visoko produktivnost za dobičkonosno poslovanje.

Digitalizacija proizvodnje uspešno rešuje oba izziva, česar se zaveda tudi ambiciozno vodstvo podjetja, ki podpira sistematično modernizacijo procesov. V okviru digitalne transformacije proizvodnje v partnerstvu z Metronikom so se odločili za uvedbo več modulov družine MePIS, vključno s sistemom MES za farmacevtsko industrijo  MePIS LS.

Poleg tega smo v podjetju Marifarm že leta 2008 izvedli krmilno nadzorni sistem za avtomatizacijo klimatizacije in energetike.

Rešitve

Celovita digitalna transformacija proizvodnje v Marifarmu temelji na štirih stebrih rešitev:

  • MePIS LS je MES sistem, prilagojen za farmacevtsko okolje, ki je namenjen digitalizaciji proizvodnih postopkov in obvladovanju materialnega toka ter beleženju vseh dogodkov v proizvodnem procesu s ciljem izdelave elektronskega proizvodnega poročila (EBR). V njem se določijo proizvodni postopki (MBR), po katerih sistem vodi operaterje s pomočjo digitalnega delovnega toka.
  • MePIS OPEX je platforma za merjenje zastojev in izračun ključnih kazalnikov učinkovitosti, ki temeljijo na metodologiji OEE. Uvedena je na vseh pakirnih linijah za sprotno spremljanje dogajanja v procesu pakiranja in zagotavljanja višje proizvodne učinkovitosti.
  • MePIS PDM in MePIS RM predstavljata jedro Metronikove platforme za povezavo proizvodnega procesa (nivo 2) s sistemom MES (nivo 3), kar je poznano kot IT/OT konvergenca. Poleg povezave med navedenima nivojema omogočata tudi vsebine in funkcionalnosti, ki so pomembne za celovito digitalizacijo proizvodnje. MePIS RM skrbi za upravljanje proizvodnih receptur, pri čemer je prenos recepture na proizvodno napravo omogočen tudi iz MES sistema. MePIS PDM zajema, kontekstualizira in obdeluje podatke iz proizvodnih naprav ter skrbi za proizvodna poročila in analitiko. Poleg tega omogoča poročanje v MES in tako zaključuje krog celovite digitalizacije.
  • MePIS Energy pa je rešitev za spremljanje porabe energentov in izračun pripadajočih kazalnikov učinkovitosti. Vsebuje orodja za načrtovanje in izvajanje ukrepov varčevanja z energijo in optimizacijo z energijo povezanih stroškov.
  • Avtomatizacija klimatizacije in energetike vključuje krmiljene in nadzor strojnih sistemov (toplotne postaje, hladilne postaje, postaje komprimiranega zraka, klimatski sistemi za skladišča, čiste prostore in pisarne, števci) in elektro sistemov (nadzor stikal, števci) z uporabo SCADA (GE iFix, Historian) in PLC (Opto22).

Rezultati

Z uvedbo MePIS LS je Marifarm celovito digitaliziral proizvodnjo. Z odpravo papirnega poslovanja pri pakiranju so lahko operaterji bolj osredotočeni na proizvodni proces, pri katerem jih vodi aplikacija. Podatki se beležijo sproti, z optičnim prepoznavanjem je izboljšana sledljivost materialnega toka, zmanjšalo se je število napak zaposlenih in neskladnosti, na voljo so elektronska poročila, dosežene pa so bile tudi številne druge koristi.

MePIS OPEX zagotavlja vpogled v učinkovitost pakirnih linij z izračuni kazalnikov uspešnosti (KPI), odkrivanje delov procesa, ki povzročajo izgube in možnost razvoja ukrepov za izboljšanje učinkovitosti.

MePIS RM omogoča nastavitve na strojih, ki so odobrene in jih operater ne more spreminjati. Podatki o procesnih parametrih pri izvedbi delovnega naloga so preneseni v MePIS PDM, kjer jih lahko uporabniki analizirajo in primerjajo s pomočjo grafičnega in tabelarnega prikaza ter pripravijo GMP poročila.

MePIS Energy pa lahko Marifarm sistematično spremlja porabo energentov in izboljšuje energetsko učinkovitost proizvodnih procesov, kar znižuje pripadajoče stroške in ogljični odtis.

Poleg tega se nekateri proizvodni procesni podatki prenašajo tudi v ERP in uporabljajo za finančno-materialno poslovanje, s čimer je odpravljen tudi njihov ročni vnos.

Rešitev za avtomatizacijo klimatizacije in energetike je skladna z GMP zahtevami. Algoritmi krmiljenja energetskih sistemov so zasnovani tako, da poleg zahtevanih pogojev zagotavljajo visoko energetsko učinkovitost. Kakovost in zanesljivost sistema pa potrjuje delovanje brez prekinitev od leta 2008.


Vir fotografije: Marifarm.si