Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo ter Fakulteta za računalništvo in informatiko spadata med novejši investiciji na področju šolstva in sta zgrajeni v skladu s sodobnimi tehnološkimi standardi. Njune zmogljivosti obsegajo več kot 600 prostorov za različne namene, ki so razporejeni v treh stavbah in imajo uporabno površino 30.300 m2.

Področje

Pametne zgradbe


Izzivi

V kemijskih laboratorijih se uporabljajo različni mediji in kemikalije, ki so v določenih razmerah lahko škodljivi za ljudi in okolico. Zato moramo z vzdrževanjem podtlaka preprečiti nenadzorovano uhajanje medijev v okoliške prostore. Če pride do odstopanj, mora avtomatizacija v vsakem trenutku ustrezno odreagirati in zagotoviti varne prostorske razmere. Prav tako mora preprečiti dotok zemeljskega plina, ko v laboratorijih ni ustreznega prezračevanja, ali vzpostaviti največje prezračevanje, če pride do povečane koncentracije tehničnega plina.

S tem namenom je projekt predvideval izvedbo kompleksnega centralnega nadzornega sistema (CNS) za energetske sisteme in naprave, ki je bila zaupana Metroniku. Poleg zahtev po zagotavljanju ugodnih prostorskih razmer in energetske učinkovitosti sta poseben izziv predstavljala tudi velikost kompleksa in varnost uporabe prostorov.

Rešitve

Metronikov CNS vključuje vodenje in upravljanje vseh sistemov in naprav, ki so povezane s porabo energije. Nadzoruje in upravlja kotlovnico, hladilni sistem, toplotne in hladilne postaje, klimatizacijske in prezračevalne naprave ter razsvetljavo in senčila. Za energetsko učinkovitost je nujno, da se optimalne prostorske razmere vzpostavijo samo takrat, ko so prostori zasedeni.

Glede na zahtevnost in namen posameznih energetskih sistemov smo pri izvedbi projekta na posameznih nivojih uporabili različne rešitve. Za toplotne in hladilne postaje, pripravo sanitarne tople vode in klimatske naprave so uporabljeni preizkušeni krmilniki, ki omogočajo veliko prilagodljivost pri razvoju, hkrati pa zagotavljajo zanesljivo in učinkovito obratovanje in pripravo energetskih medijev za zgradbe.

Za sobno regulacijo smo v več kot 500 prostorov vgradili različne naprave za zagotavljanje ustreznih ambientalnih razmer proizvajalca Honeywell. Kot odlična rešitev se je izkazal programabilni krmilnik Honeywell Lynx z Bacnet komunikacijskim vmesnikom, ker podpira prilagajanje različnim potrebam v prostorih. Sobno regulacijo zaokrožuje krmiljenje razsvetljave, ki omogoča lokalne nastavitve in upravljanje iz nadzornega sistema.

CNS sistem na osnovi SCADA sistemske programske opreme iFIX – ob standardnih funkcijah zbiranja podatkov iz krmilnikov in izvajanja računalniškega nadzora naprav – smo uporabili tudi za integracijo in koordinacijo drugih podsistemov v zgradbah, kot je na primer določanje položaja zunanjih senčil glede na položaj sonca.

Komunikacijsko hrbtenico CNS sistema predstavlja ethernet omrežje s podomrežij s serijsko povezavo ter preverjenimi komunikacijskimi protokoli.

Kot nadgradnja CNS pa je uveden tudi Metronikov energetski informacijski sistem MePIS Energy, ki je namenjen spremljanju in optimizaciji porabe in stroškov energentov.

Rezultati

Metronikov CNS zagotavlja učinkovit nadzor in energetsko varčno upravljanje vseh energetskih sistemov in naprav na obeh fakultetah z enega mesta.

Gostom je na voljo zanesljiva in uporabnikom prijazna sobna regulacija. Distribuirana arhitektura CNS zagotavlja neodvisnost posameznih sistemov tudi v primeru izpada komunikacije. Dinamična povezava s sistemom kontrole pristopa omogoča visoko stopnjo energetske učinkovitosti, saj so prostori v komfortnem načinu le, ko se uporabljajo. Vključitev informacijskih tehnologij v nadzorni sistem pa uporabnikom nudi enostavno upravljanje s prostori in napravami.


Vir fotografije: Fkkt.uni-lj.si