V številnih proizvodnih podjetjih si posebej v današnjih časih močno prizadevajo za znižanje stroškov ter povečanje izkoriščenosti proizvodne opreme in produktivnosti. To lahko uspešno dosežemo s celovitim nadzorom delovanja proizvodnih procesov ter odkrivanjem in odpravljanjem izgub.
Priznana metoda za povečanje produktivnosti in znižanje stroškov je merjenje skupne učinkovitosti strojev in naprav (ang. Overall Equipment Effectiveness = OEE), ki je dobro poznana tudi v naših podjetjih.
Kako nam pomaga OEE?
Metoda skupne učinkovitosti temelji na pretvorbi izpadov in zastojev v časovne izgube pri proizvodnji ter merjenjem razmerja med dejanskim in načrtovanim časom proizvodnje.
Glavni cilj OEE je zmanjšati, ali povsem odpraviti vpliv t.i. šest velikih izgub (ang. Six Big Losses), ki vključujejo glavne vzroke izgub in jih delimo v tri skupine: razpoložljivost, zmogljivost in kakovost proizvodnje.
Kako metodo OEE uvedemo v prakso?
Za uvedbo metode skupne učinkovitosti v proizvodnjo morajo biti izpolnjeni trije ključni pogoji.
Pridobitev kakovostnih proizvodnih podatkov. Pomeni spremljanje vseh dogodkov v proizvodnji, od delovanja in zastojev strojev, prenastavitev in zagonov naprav ter hitrosti proizvodnih linij, do izmeta in popravila izdelkov, ki ne ustrezajo zahtevam kakovosti. Cilj je, da čim več podatkov zajemamo samodejno, druge pa beležimo ročno ter jih na urejen način shranjujemo in tako pripravimo na nadaljnjo obdelavo.
Možnost podrobnih analiz proizvodnih podatkov. Zbrani podatki so osnova za analize, primerjave in odkrivanje ponavljajočih se neskladnosti, s katerimi ugotavljamo vzroke izgub. Za to potrebujemo ustrezno informacijsko rešitev, ki nam omogoča hitro preglednost in preprosto razumljivost dogajanja v proizvodnji.
Sodelovanje za odpravljanje vzrokov izgub. Ko na podlagi analiz podatkov odkrijemo in razumemo vzroke izgub, sledi njihovo sistematično zmanjševanje in odpravljanje v proizvodnih procesih. Pri tem je pomembna vključenost vseh deležnikov v proizvodnji, ki z informacijsko rešitvijo pridobijo platformo za izboljšano sodelovanje in možnost hipnega odzivanja na dogodke v proizvodnji.
Čeprav sta metoda OEE in pot do izboljšav poznani že desetletja, pa v praksi opažamo številne projekte, ki ne prinašajo pričakovanih rezultatov.
Kako zagotoviti povečanje produktivnosti?
V primerjavi z neuspešnimi poizkusi se Metronikov pristop razlikuje v naslednjih poglavitnih dejavnikih.
Interdisciplinarno znanje. Zmanjševanje izgub v proizvodnji je cilj, pri katerem potrebujemo znanja o avtomatizaciji procesov in proizvodni informatiki. Zato je pogosta napaka, da se ga lotevajo specialisti za zgolj eno področje. V Metroniku zaposlujemo več kot sto inženirjev iz omenjenih in sorodnih področij, kar nam omogoča izvedbo tudi najzahtevnejših projektov.
Dolgoletne izkušnje. Za učinkovito odpravljanje izgub teoretično znanje ni dovolj, temveč so pomembne tudi izkušnje. V Metroniku smo jih pridobili pri izvedbi številnih uspešnih projektov za dvig operativne odličnosti, kot tudi avtomatizacije, informatizacije in digitalizacije proizvodnje, s katerimi se ukvarjamo že trideset let.
Učinkovita orodja. Zmanjševanje izgub v proizvodnji je področje, na katerem poslovni (ERP) in proizvodni (MES) informacijski sistemi nimajo pravih odgovorov. Zato smo v Metroniku razvili paleto svojih informacijskih rešitev pod skupnim imenom MePIS, s katerimi lahko zadostimo potrebam podjetij različnih velikosti in v vseh proizvodnih dejavnostih.
Zagotovitev prihrankov. Cilj projektov za dvig operativne odličnosti ne sme biti zgolj uvedba informacijskega orodja, temveč dejansko izboljšanje proizvodnih procesov in realizacija prihrankov. V Metroniku zato naročnikom pogosto pomagamo tudi s tehničnim in operativnim svetovanjem, pri katerem v sodelovanju s stranko pripravimo ukrepe za izboljšave in načrt njihove uvedbe.
S takšnim pristopom, ki združuje sodobno tehnologijo ter znanje in izkušnje, lahko v večini podjetij uspešno znižamo stroške z zmanjšanjem izgub in hkrati povečamo produktivnost.
Poleg hitrih rezultatov in povračila vložkov (ROI) pa uvedba Metronikovih rešitev nudi tudi možnost stalnega spremljanja in samostojnega oblikovanja ukrepov za nenehne izboljšave v proizvodnji.
Za več informacij o rešitvah za znižanje stroškov z zmanjševanje izgub in povečanje produktivnosti kontaktirajte
Vanjo Tomažiča po telefonu 01 514 08 33, ali elektronski pošti [email protected].