Občutno izboljšanje učinkovitosti v proizvodnih podjetjih s povečanjem produktivnosti in znižanjem stroškov si težko predstavljamo brez sodobnega sistema za upravljanje proizvodnje (ang. Manufacturing Execution System – MES). Gre namreč za ključni vezni člen med poslovnimi in proizvodnimi procesi, s pomočjo katerega na podlagi naročil kupcev pravočasno zagotavljamo predvidene količine ustrezno kakovostnih izdelkov.
Sistemi MES se v zadnjih letih hitro razvijajo in vključujejo napredne funkcionalnosti, ki jih prvotne rešitve niso poznale. Zato v nadaljevanju opisujemo deset ključnih, s pomočjo katerih lahko preverite zmogljivosti lastnega MES, ali jih uporabite kot smernice, če o uvedbi takšnega sistema šele razmišljate.
Nadzor proizvodnje v realnem času. Klasična proizvodnja temelji na ročnem sledenju in vnosu podatkov, kar povzroča napake, zamude in neučinkovitost nasploh. Zato je temeljna funkcionalnost MES spremljanje in nadzor proizvodnje v realnem času. To omogoča stalen pregled ključnih kazalnikov uspešnosti (KPI), sledenje poteku proizvodnje in takojšnje prilagoditve za optimizacijo učinkovitosti, s čimer se lahko industrijska podjetja hitreje odzivajo na motnje, zmanjšajo čas izpadov in zagotavljajo pravočasno dobavo izdelkov.
Napredna organizacija dela. Algoritmi sodobnega MES lahko optimalno organizirajo proizvodnjo glede na različne dejavnike, kot so razpoložljivost strojev, sposobnosti oz. kompetence delavcev in zaloge materiala. Ob upoštevanju stanja naročil in omejitev lastnih virov lahko proizvajalci dosežejo večjo pretočnost, zmanjšajo ozka grla in izboljšajo učinkovitost opreme (OEE), kar omogoča prilagodljivejše načrtovanje proizvodnje.
Zagotavljanje sledljivosti. Sledljivost je namenjena spremljanju izvora in poti vsakega materiala ali surovine, kar je posebej pomembno v industrijah s strogimi regulativnimi zahtevami, kot sta farmacevtska in živilska. V primeru odpoklica MES zagotavlja hitro in natančno identifikacijo neskladnih izdelkov, kar zmanjšuje vpliv na poslovne kupce ali potrošnike in ugled proizvajalca.
Upravljanje kakovosti. V primerjavi s klasično končno kontrolo sodobni MES omogočajo meritve kakovosti v realnem času ter odkrivanje in odpravo napak med proizvodnim procesom. S takšnim pristopom zmanjšamo izmet in predelave izdelkov ter izboljšamo kakovost izdelkov nasploh.
Digitalizacija delovnih navodil. Klasična navodila so dokumenti v papirni obliki, ki so statični, njihovo posodabljanje je težje in zamudno, poleg tega so dovzetni za napake in poškodbe. Zato je pomembna funkcionalnost MES možnost integracije delovnih navodil v proizvodne procese. Takšna navodila poleg besedil vključujejo slike, fotografije, video posnetke in elemente razširjene resničnosti, s katerimi operaterje, vzdrževalce in druge zaposlene vodijo pri upravljanju procesov in strojev. Hkrati pa prispevajo tudi k brezpapirnemu poslovanju in odnosu do okolja.
Upravljanje in usposabljanje proizvodnih delavcev. Namenjeno je dodeljevanju nalog posameznikom in skupinam v skladu s kompetencami, spremljanje njihovega dela v realnem času in merjenju uspešnosti. To omogoča optimizacijo izkoriščenosti proizvodnih delavcev, povečanje produktivnosti in ugotavljanje potreb po dodatnem usposabljanju, kar prispeva k njihovemu razvoju in prilagodljivosti proizvodnje.
Upravljanje vzdrževanja. S spremljanjem stanja opreme in analiziranjem preteklih podatkov lahko MES predvideva, kdaj bo določena proizvodna oprema odpovedala. Z napovednim vzdrževanjem zmanjšamo nenačrtovane izpade, ki so lahko pomemben dejavnik produktivnosti, in podaljšamo življenjsko dobo strojev in drugih naprav. Sistem MES prav tako olajša pripravo urnikov za redno vzdrževanje, sledi vzdrževalnim dejavnostim in zagotavlja zapise o zgodovini vzdrževanja za vsak kos opreme.
Povezljivost. Sodobni MES preprosto povezujemo z drugimi poslovnimi sistemi, kot so načrtovanje virov podjetja (ERP), upravljanje odnosov s kupci (CRM) in upravljanje dobavne verige (SCM). Pretok podatkov zagotavlja celovit pregled nad poslovnimi in proizvodnimi operacijami, kar omogoča boljši nadzor ter sprejemanje odločitev na operativnem in strateškem nivoju.
Dostopnost. Mobilnost operaterjem, vodjem in vodilnim omogoča spremljanje in upravljanje proizvodnih procesov ne glede na njihovo lokacijo v proizvodnji. Operaterji ali vzdrževalci lahko prejmejo opozorila v realnem času, si ogledajo proizvodne nadzorne plošče in nadzorujejo proizvodne procese tudi če niso neposredno pri proizvodnih napravah, kar povečuje prilagodljivost in odzivnost.
Analitika in poslovna inteligenca. Podatkovna analitika v sistemu MES presega običajno poročanje ter uporablja algoritme umetne inteligence in strojnega učenja za napovedovanje prihodnjih trendov, optimizacijo procesov in priporočanje izboljšav. Ogromne količine proizvodnih podatkov so namreč zlata jama informacij za izboljšave. Proizvajalci s tem pridobijo poglobljen vpogled v proizvodne procese, lažje prepoznavajo temeljne vzroke težav in sprejemajo informirane odločitve.
Kako vam lahko pomagamo v Metroniku?
Vse opisane in nekatere druge funkcionalnosti uporabnikom omogoča Metronikova napredna rešitev MePIS MES, ki jo uporabljajo številna ugledna podjetja pri nas in v tujini.
Ker je zgrajena modularna, jo lahko uvajate postopno, v skladu s potrebami in zmožnosti ter tako zanesljivo izboljšujete učinkovitost proizvodnih procesov.
Poleg informacijske rešitve svojim kupcem nudimo tudi ekspertno svetovanje za optimizacijo proizvodnje s sistemom MES, s katerim pričakovane rezultate dosežejo lažje in hitreje.
Kontaktna oseba za več informacij glede možnosti za izboljšanje učinkovitosti proizvodnje je Vanja Tomažič, direktor področja avtomatizacije in digitalizacije v industriji, ki mu pišite na naslov vanja.tomazic@metronik.si.