Industrijska podjetja zaradi gospodarskih, okoljskih in regulativnih dejavnikov vse več vlagajo v lastne vire energije. Naraščajoči stroški, nihanja cen energentov ter dolgoročna negotovost glede zanesljivosti oskrbe jih spodbujajo, da iščejo rešitve za večjo energetsko neodvisnost. Z lastno proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov, kot so sončne elektrarne, shranjevalniki energije in  kogeneracijski sistemi lahko občutno zmanjšajo odvisnost od omrežja in obenem znižajo stroške. Poleg tega pa namesto dolgoročnih zakupov znaten delež elektrike pogosto kupujejo na borzi dan vnaprej.

Vendar v praksi večkrat opažamo neusklajenost takšnih pristopov, ki delujejo med seboj neodvisno, kar povzroča neoptimalne vzorce med oskrbo in porabo energije ter s tem višje stroške.

Pri tem se namreč industrijska podjetja srečujejo z nekaterimi ključnimi izzivi, kot so:

  • izdelava zanesljive napovedi porabe energije s prepoznavanjem možnosti za začasno prilagajanje energetsko nekritičnih procesov,
  • načrtovanje oskrbe z energijo z zamudnimi ročnimi preračuni scenarijev, ob upoštevanju vseh tehničnih omejitev in stroškovnih faktorjev,
  • usklajenost lastne proizvodnje (npr. sončne elektrarne) z realnimi potrebami, saj se presežki energije prodajajo podcenjeno ali celo z negativno ceno.

Zato smo v Metroniku za obvladovanje vseh navedenih dejavnikov naš energetski informacijski sistem MePIS Energy nadgradili s funkcionalnostmi za pametno upravljanje energetskih tokov.

Usklajenost proizvodnje, porabe in cen energije

Gre za rešitev, ki po eni strani napoveduje porabo energije, po drugi pa povezuje vse energetske vire podjetja ter upošteva borzne cene električne energije. Na podlagi obojega nato poišče stroškovno optimalen scenarij oskrbe z energijo, ob upoštevanju vseh tehničnih omejitev.

Napovedovanje porabe energije za optimalno načrtovanje.

Z uporabo umetne inteligence sistem na podlagi zgodovinskih podatkov napoveduje porabo za dan vnaprej, pri čemer upošteva:

  • delovne procese in proizvodne urnike,
  • vremenske razmere in sezonske vzorce,
  • 12-mesečno zgodovino porabe,
  • tipične obratovalne profile, lastnosti virov in posebne dogodke.

Optimizacija proizvodnje in dobave električne energije.

Rešitev poleg napovedi porabe usklajuje tudi vse energetske vire podjetja ter dinamične borzne cene energentov, pri čemer omogoča:

  • zbiranje borznih cen energije,
  • upravljanje z nakupom energije, ker model umetne inteligence prepozna najcenejše časovne bloke za nakup energije,
  • optimizacijo delovanja hranilnikov in virov (npr. kogeneracijskih enot), ki so lahko v določenih urah ugodnejše od nakupa elektrike iz omrežja.
  • optimizacijo porabe iz sončnih elektrarn in shranjevalnikov energije,

Vsi navedeni dejavniki na strani porabe in oskrbe se usklajujejo za dan vnaprej, kar pomeni, da podjetje lahko vedno izkorišča najcenejši in najbolj optimalen vir energije.

Glavne prednosti za industrijska podjetja

  • Nižji stroški energije z optimizacijo lastnih virov in nakupa energije na podlagi borznih cen.
  • Večja fleksibilnost in odpornost na nihanja cen, ker podjetja lahko pravočasno prilagodijo svoje energetske strategije.
  • Pametno odločanje, saj umetna inteligenca analizira podatke in predlaga optimalne scenarije delovanja.
  • Usklajeno delovanje vseh energetskih rešitev, ker sončne elektrarne, baterijski sistemi, kogeneracije in omrežje delujejo kot enoten sistem.
  • Večja trajnostna naravnanost, saj lahko podjetja povečajo delež zelene energije in zmanjšajo ogljični odtis

Prihodnost je digitalizacija upravljanja energetskih tokov

Industrijska podjetja, ki želijo znižati stroške električne energije, prilagoditi porabo dinamičnim tržnim cenam in bolje izkoristiti lastne energetske vire, morajo preseči klasične pristope pri upravljanju energije.

Pri tem sta ključna dejavnika za povezovanje vseh energetskih virov in energetsko učinkovitost digitalizacija in umetna inteligenca.

Z uvedbo Metronikove rešitve lahko podjetja pametno upravljajo svoje vzorce porabe ter oskrbe z energijo, kar prinaša optimalno rabo, nižje stroške in večjo konkurenčnost.

Kontaktna oseba za več informacij je Aleš Temeljotov, ki mu lahko pišete na naslov [email protected].