V današnjem konkurenčnem poslovnem okolju so ključni dejavniki za uspešno poslovanje industrijskih podjetij visoka produktivnost in kakovost ter optimalni stroški. V veliki meri jih lahko dosežemo z nemotenim in pravilnim delovanjem proizvodne opreme ter ostalih sistemov, kar je odvisno tudi od učinkovitosti vzdrževanja.

V podjetju, ki se ukvarja z množično proizvodnjo avtomobilskih delov, so se na primer soočali s pogostimi nenadnimi okvarami strojev. To je pomenilo večurne zastoje v proizvodnji, povečalo stroške popravil proizvodne opreme, zmanjšalo proizvodne količine in povzročilo zamude pri dobavi kupcem. Uvedba preventivnega vzdrževanja je podjetju omogočila prihranek nekaj milijonov evrov letno, saj so zmanjšali stroške popravil, optimizirali proizvodne cikle in povečali svojo produktivnost

Učinkovito upravljanje vzdrževanja pomeni optimalno načrtovanje, izvajanje in dokumentiranje dejavnosti za zanesljivo delovanje proizvodne opreme in procesov, za kar potrebujemo ustrezno informacijsko podporo – s tem lahko dosežemo več pomembnih učinkov:

Povečanje razpoložljivosti (OEE/Razpoložljivost). Z doslednim izvajanjem vzdrževanja opreme lahko preprečimo velik del izpadov ter se izognemo dolgotrajnim in pogosto dragim popravilom. S spremljanjem stanja opreme, alarmiranjem ob nepravilnem delovanju in enostavno dostopno servisno dokumentacijo o strojih v digitalni obliki poskrbimo za hitro zaznavo in odpravo napak. Periodična vzdrževalna opravila pa načrtujemo v času, ko je najmanj moteče za proizvodne procese, kar poveča obratovalno učinkovitost in izkoristek sredstev.

Povečanje produktivnosti (OEE/Učinkovitost). Zanesljivost opreme brez nepredvidenih zastojev zagotavlja nemoten potek proizvodnih procesov. To je bistveno za ohranjanje in povečanje produktivnosti, saj lahko stroji delujejo dalj časa in proizvedejo večje količine izdelkov. Obenem nam omogoča, da se proizvodni cilji dosežejo v predvidenih rokih, kar povečuje ugled in konkurenčnost podjetja na trgu.

Zmanjševanje izmeta (OEE/Kakovost). Med ključnimi zahtevami kupcev sta visoka kakovost in ponovljivost izdelkov. Čeprav lahko neustrezne produkte zaznamo in izločimo z naprednimi rešitvami za spremljanje kakovosti, to za podjetje predstavlja velik strošek porabljenega časa in materiala. Z rednimi vzdrževalnimi posegi in hitrim zaznavanjem nepravilnega delovanja proizvodne opreme pa lahko preprečimo večino izmeta, ki je posledica okvar ali izrabe orodij.

Podaljšanje življenjske dobe sredstev. Redno in načrtovano vzdrževanje, ki temelji na dejanskem stanju opreme oziroma sistemov, zmanjšuje obrabo kritičnih komponent, kar podaljša življenjsko dobe strojev in naprav. Čeprav finančne koristi morda niso opazne takoj, lahko s tem prihranimo precej denarja, saj zmanjšamo potrebe po zamenjavah.

 

 

Zmanjšanje stroškov vzdrževanja. Z učinkovitim načrtovanjem in izvajanjem vzdrževanja lahko občutno znižamo stroške nepotrebnih in nepričakovanih popravil. Prav tako zmanjšamo število nujnih intervencij, ki so običajno dražje in bolj moteče za proizvodne procese, s čimer dosežemo nižji skupni strošek lastništva (TCO) za proizvodna sredstva.

Grajenje baze znanja. Pregled nad zgodovino posegov je osnova za povečanje učinkovitosti vzdrževanja, saj nam pomaga pri prepoznavanju in analizi (ponavljajočih se) težav. S tem lahko dosežemo hitrejšo diagnostiko okvar, optimiziramo načrte vzdrževanja, učinkovitejše upravljamo rezervne dele, gradimo kompetence vzdrževalne ekipe, enostavneje delimo znanja in se boljše odločamo glede ekonomičnosti popravil ali zamenjav proizvodne opreme.

Izboljšanje varnosti. V proizvodnem okolju je ključnega pomena tudi varnost. Redno vzdrževanje zagotavlja, da so vsi stroji in naprave v delujočem in varnem stanju. To zmanjšuje tveganja za nesreče, ki lahko ogrozijo zdravje in varnost zaposlenih. Poleg tega dobro vzdrževana oprema in drugi sistemi zmanjšujejo možnosti nevarnih okvar ali izpustov, kar izboljšuje splošno varnost na delovnem mestu.

Pomemben dejavnik pri doseganju navedenih in drugih koristi pa je napredna programska rešitev, ki je namenjena učinkovitemu upravljanju vzdrževanja v proizvodnji, kakršna je MePIS MT.

 

Napredna programska rešitev za učinkovito upravljanje vzdrževanja MePIS MT

Na podlagi dolgoletnih izkušenj pri avtomatizaciji in digitalizaciji proizvodnje smo v Metroniku izdelali lastno rešitev za upravljanje vzdrževanja MePIS MT (Maintenance), ki temelji na razumevanju izzivov, s katerimi se pri vzdrževanju srečujemo v različnih proizvodnih okoljih.

 

Ključne funkcionalnosti aplikacije so upravljanje sistemskih podatkov v zvezi z vzdrževanjem, planiranje vzdrževalnih del za skupine ali posameznike, vodenje zahtevkov, nalogov in aktivnosti, analize in poročanje ter napovedno vzdrževanje na podlagi baze znanja in umetne inteligence.

 

Od podobnih orodij se razlikuje po zanesljivem in uporabnikom prijaznem delovanju, edinstvenem mobilnem uporabniškem vmesniku ter razpoložljivosti vseh informacij, ki jih potrebujemo za učinkovito upravljanje in izvajanje vzdrževanja.

Kontaktna oseba za več informacij o rešitvi za učinkovito upravljanje vzdrževanja v proizvodnji pa je Vanja Tomažič, ki mu lahko pišete na naslov vanja tomazic@metronik.si.