Mlekarna Celeia je največja zadružna mlekarna v slovenski lasti, ki proizvaja širok nabor mlečnih izdelkov izključno iz slovenskega mleka, pri katerih zagotavlja naravno kakovost in trajnostno pridelavo. Med večjimi izzivi, ki vplivajo na njeno učinkovitost in poslovno uspešnost, je prepoznala potrebo po optimizaciji proizvodnje in večji energetski učinkovitosti.
Zato je v sodelovanju s podjetjem Metronik digitalizirala svoje ključne proizvodne procese za izboljšanje dnevnega načrtovanja in izvajanja proizvodnje, zmanjšanje porabe in stroškov energije ter zagotavljanje visoke kakovosti in varnosti izdelkov.
»V Mlekarni Celeia nismo imeli pregleda nad porabo energije po posameznih segmentih in nad vplivom načina proizvodnje na porabo energije. Zato smo se odločili, da bomo naredili določene ukrepe na tem področju.« pojasnjuje Milan Meža, vodja proizvodno-tehničnega področja Mlekarne Celeia.«
5 izzivov živilske proizvodnje, ki jih lahko rešijo digitalne tehnologije
Mlekarna Celeia se je kot večina živilskih podjetjih srečevala z naslednjimi preprekami na proizvodnem področju:
Spremljanje in optimizacija proizvodnje v realnem času. Pozno zaznavanje odstopanj in napak povzroča zamude pri ukrepanju, večji izmet in manjšo učinkovitost proizvodnje. Sistem za upravljanje proizvodnje (MES) omogoča avtomatsko zbiranje podatkov o izvajanju proizvodnih procesov ter delovanju strojev, s čimer se pospeši možnost ukrepanja, kar skrajšuje zastoje in zmanjšuje izmet.
Obvladovanje porabe energije. Brez natančnega pregleda nad porabo energije težje prepoznamo prekomerno rabo in nepotrebne stroške. Energetski informacijski sistem, ki beleži porabo energije, pomaga pri prepoznavanju izgub in možnostih za optimizacijo, kar zmanjšuje stroške in izboljšuje energetsko učinkovitost proizvodnje.
Pomanjkanje delavcev in potreba po avtomatizaciji. Pomanjkanje kvalificiranih delavcev postaja vse večja težava, zato podjetja iščejo načine za večjo avtomatizacijo procesov. Poleg tega lahko z digitalno podporo za izvajanje procesov povečajo produktivnost, sistematično izboljšajo kompetence zaposlenih ter zagotovijo višjo stabilnost in ponovljivost procesov.
Skladnost s predpisi in varnost hrane. Pri zagotavljanju varne hrane in upoštevanju regulativ, kot so HACCP in IFS, digitalizacija omogoča popolno sledljivost surovin in končnih izdelkov v realnem času. Samodejno beleženje ključnih parametrov (temperatura, čas proizvodnje, higiena, idr.) izboljšuje nadzor kakovosti in odzivnost v primeru odpoklica izdelkov. Digitalna evidenca zmanjšuje tveganje človeških napak in poenostavlja pripravo poročil za regulatorne organe.
Prilagodljivost proizvodnje glede na povpraševanje. Spreminjanje potrošniških navad in rast povpraševanja po novih izdelkih zahtevajo prilagodljivo proizvodnjo in hitrejše uvajanje novih receptur. Digitalizacija omogoča prilagajanje proizvodnje z naprednim načrtovanjem serij in optimizacijo proizvodnih linij ter lažje spreminjanje receptur in testiranje novih izdelkov brez večjih motenj v proizvodnem procesu.
Oglejte si video predstavitev projekta celovite digitalizacije mlekarske proizvodnje, ki je bil podprt s strani iniciative HIGHFIVE.
Digitalne rešitve v Mlekarni Celeia
V Mlekarni Celeia so se pravočasno zavedali ključnih izzivov ter jih sistematično naslovili s celovitim posodabljanjem procesov in hkratno uvedbo naprednih digitalnih rešitev.
Jedro digitalnih rešitev predstavlja Metronikov sistem za upravljanje proizvodnje MePIS MES, ki omogoča stabilnejše, učinkovitejše in prožnejše proizvodne procese ter brezpapirno in zaposlenim bolj prijazno delovno okolje.
Za spremljanje porabe energentov in vode ter izboljšanje energetske učinkovitosti je Mlekarna Celeia uvedla sistem MePIS Energy – digitalno platformo za spremljanje, analizo in optimizacijo rabe energije. Uporabnikom omogoča avtomatsko zbiranje podatkov, odkrivanje anomalij, prepoznavanje možnih prihrankov in podporo energetsko učinkovitemu upravljanju, kar vodi v nižjo porabo in stroške energije.
Celotna rešitev vključuje tudi tehnologijo Smart AI Orchestrator, ki analizira podatke o naročilih kupcev, procesnih omejitvah in rabi energije ter omogoča pametno načrtovanje predelave mleka in optimizacijo porabe virov.
Rezultati digitalizacije in pametnega planiranja se odražajo v boljših odločitvah pri upravljanju proizvodnje, večji preglednosti porabe energije in pozitivnem vplivu na poslovno uspešnost podjetja.
Projekt je sofinanciran v okviru iniciative HIGHFIVE, ki podpira mala in srednje velika podjetja v živilskopredelovalni industriji ter jim omogoča lažji dostop do financiranja tehnologij za večjo učinkovitost in zeleni prehod. Del konzorcija HIGHFIVE sta tudi GZS – Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij in GZS-Združenje za informatiko in telekomunikacije, ki imata vlogo spremljanja aktivnosti projekta Smart AI Orchestrator.
Digitalizacija proizvodnje v Mlekarni Celeia vključuje Metronikovi rešitvi MePIS MES in MePIS Energy ter modul Smart AI Orchestrator za pametno upravljanje proizvodnje.
Digitalizacija za konkurenčnost in trajnost
Digitalizacija v živilski proizvodnji ni več le možnost, temveč je nujnost za podjetja, ki želijo izboljšati učinkovitost proizvodnje, zmanjšati stroške, zagotavljati skladnost z regulativnimi zahtevami in ostati konkurenčna. Digitalne rešitve, kot so sistemi za upravljanje proizvodnje (MES), energetski informacijski sistemi in umetna inteligenca omogočajo stabilnejšo proizvodnjo in hitrejše prilagajanje ter večjo trajnost in preglednost.
Primer Mlekarne Celeia pa potrjuje, da digitalizacija prinaša konkretne poslovne koristi, od optimizacije porabe energije in surovin, do izboljšane kakovosti izdelkov in nižjih stroškov proizvodnje. Na izzive in spremembe v živilski industriji bodo bolje pripravljena podjetja, ki bodo pravočasno izkoristila napredne digitalne priložnosti.